Допомога пацієнтам з гострим мозковим інсультом – пріоритетний напрямок роботи Національної служби здоров’я України

Прес-брифінг НСЗУ 19 січня був присвячений питанням надання допомоги пацієнтам з гострим мозковим інсультом.

Cтаціонарна допомога пацієнтам з гострим мозковим інсультом ➡ Пресбрифінг НСЗУ 19.01.21.
В Україні інсульт посідає друге місце серед основних причин смертності і є провідною причиною інвалідності. Щороку у нашій країні трапляється понад 120 тисяч випадків інсульту. Через інсульт українці втрачають роки здорового життя та страждають від наслідків цієї недуги. Родина, де є такий хворий зазнає значних фінансових витрат. На діагностику, на лікування та подальшу реабілітацію хворого, яка може тривати роками.
Національна служба здоров’я визначила надання допомоги при гострому мозковому інсульті пріоритетним напрямом у Програмі медичних гарантій. При контрактуванні медичних закладів НСЗУ висувала до них підвищені вимоги – наявність сучасного обладнання, медичного персоналу потрібної кваліфікації, здатності забезпечити роботу закладу в цілодобовому режимі.
В Україні – 191 медичний заклад має договори з НСЗУ на стаціонарне лікування інсульту. Ці заклади уклали з НСЗУ договорів на загальну суму понад 1,54 млрд грн.
Заклади, законтрактовані на надання медичної допомоги при гострому мозковому інсульті у стаціонарних умовах, отримують фінансування за підвищеним тарифом. А з 1 липня минулого року його додатково збільшили – з 19 332 грн до 26 947 грн.
За даними електронної системи охорони здоров’я, у минулому році у рамках Програми медичних гарантій безоплатно проліковано близько 58 100 пацієнтів з інсультом. Найбільшу кількість пацієнтів з гострим мозковим інсультом безоплатно проліковано у Києві, у Харківській та Дніпропетровській областях.
Для пацієнта лікування інсульту за Програмою медичних гарантій є безоплатною. А саме:
– діагностика (КТ, екстрені лабораторні дослідження);
– медикаментозне лікування та знеболення за потреби;
проведення тромболітичної терапії;
– цілодобовий моніторинг стану пацієнта в реанімації;
медична реабілітація в гострому періоді;
– лікарські засоби з Національного переліку та витратні матеріали;
ліки та медичні засоби, які закуповуються централізовано за кошти бюджету;
– харчування в стаціонарних умовах.
Щоб отримати медичну допомогу, потрібно викликати “швидку” допомогу за номером 103 для людини, яка має симптоми інсульту. Бригада “швидкої” повинна доставити пацієнта в медзаклад, який уклав договір з НСЗУ за цим пакетом медичних послуг, відповідно до маршруту, затвердженого в регіоні.
У Програмі медичних гарантій на 2021 рік лікування інсульту залишиться пріоритетним напрямком. До нових вимог пропонується включити:
– наявність обладнання приймального відділення місцем для тромболізису, де проводитиметься безперервна пульсоксиметрія, контроль артеріального тиску в автоматичному режимі, ЕКГ,
– своєчасне знеболення на всіх етапах діагностики та лікування;
– обов’язкове анестезіологічне забезпечення під час усіх інвазивних діагностичних процедур тощо.
Для екстреної медичної допомоги планується ввести підвищувальний коефіцієнт на рівні 5% доплат за дотримання бригадами правильних маршрутів пацієнтів. Центр екстреної медичної допомоги отримає більше коштів, якщо бригада доставлятиме пацієнта з підозрою на інсульт до закладу, який має договір з НСЗУ на лікування цих захворювань.
Також пропонуємо розширити програму «Доступні ліки», включивши до неї ліки як для профілактики інсульту, так і для пацієнтів, що перенесли інсульт. Розширення програми “Доступні ліки” дасть можливість таким пацієнтам отримувати потрібні ліки в аптеці за рецептом лікаря безоплатно або з незначною доплатою, та зробить лікування наслідків захворювання більш доступним.