Піклувальники

Людина, яка доглядає за особою після інсульту, зазвичай мусить витрачати багато свого часу та зусіль на виконання певних додаткових обов’язків. Ця роль може бути неочікуваною, небажаною та незрозумілою. Проте, піклувальник найчастіше є найбільш цінною людиною в процесі відновлення пацієнта, який переніс інсульт. До цього можна додати фактор стресу, пов’язаний з відсутністю відповідей щодо подальшого відновлення функцій та вирішення проблем у хворого.

Піклувальник – це особа, яка доглядає за пацієнтом, що переніс інсульт. Ця людина може допомогти в самообслуговуванні пацієнта, зберігаючи його гідність і самоповагу, а також надає пацієнту можливість стати більш незалежним у повсякденному житті, наскільки це можливо.

Розуміння проблем та потреб людини, яка пережила інсульт

Інші люди можуть не зрозуміти мову і поведінку людей, які пережили інсульт. Уважно та з турботою спостерігаючи за людиною, яка перенесла інсульт, піклувальник отримує уявлення і знання про те, що означає її поведінка. Завдяки теплим відношенням з пацієнтом, піклувальник досягає максимальної взаємодії з ним і дає йому можливість відверто ділитися своїми побажання та потребами.

Організація догляду за людиною, яка пережила інсульт

Деяким людям, які пережили інсульт, потрібна лише невелика допомога, однак деяким потрібна підтримка не лише з боку піклувальника, але і з боку медичних працівників.

Поради для усвідомлення піклувальником своїх завдань

  • Будьте впевненні, що Ви отримали від лікаря або від реабілітаційної команди всю потрібну інформацію про те, як у пацієнта стався інсульт, яка його причина. Чим більше Ви знаєте, тим краще зможете ознайомитися з реабілітаційною програмою. Запитайте лікарів, медсестер і реабілітологів, щоб вони надали Вам повну інформацію про методи догляду за пацієнтом.
  • Отримані Вами навички будуть корисні і допоможуть Вам зрозуміти, як поводити себе з людиною, яка перенесла інсульт.
  • Не очікуйте, що Ви будете готові до всіх ризиків або ситуацій, які можуть розчарувати. Будьте терплячі. Навчання може зайняти ціле життя і не може бути здійснене за одну ніч. Розчарування, ймовірно, буде великою частиною ролі піклувальника. Вам, можливо, доведеться вивчити способи догляду за людиною, яка перенесла інсульт. Ви можете навіть робити помилки. Але Ви можете відкрити для себе нові сили і здібності, яких у Вас ніколи не було.
  • Поспілкуйтесь з людьми, у кого є вже досвід у догляді за людиною, яка перенесла інсульт. Підтримка для опікунів може бути доступна у відповідних соціальних службах та групах в інтернеті.
    Намагання подолати труднощі може змусити піклувальника почувати себе виснаженим, розчарованим, безпорадним, пригніченим, переляканим і навіть злим на хворого або на саме життя. Ці переживання є нормальними і зрозумілими. Ключовим моментом є те, що будь-які почуття не є поганими, вони є нормою.

Поради особі, яка доглядає за пацієнтом, котрий пережив інсульт (піклувальнику)

  • Діліться своїми переживаннями з близькими друзями або з іншими піклувальниками, які можуть Вас вислухати. Досвід показує, що це знімає внутрішню напругу.
  • Намагайтесь хоча б один раз на день спілкуватися на сторонню тему. У Вас повинна бути можливість говорити про більше, аніж про Ваші проблеми та проблеми Вашого підопічного.
  • Спробуйте розслабитися. Це може включати все від прогулянки до читання книги або прослуховування заспокійливої музики.
  • Слідкуйте за поточними подіями і місцевими новинами заради розширення свого кругозору, крім існуючої ситуації вдома. Інші інтереси також важливі. Читання книг і перегляд фільмів може відволікти вас від Ваших обов’язків у догляді за пацієнтом.
  • Не намагайтеся все робити самостійно. Залучайте інших членів сім’ї, друзів, спеціалізовані агентства. Не почувайте себе винним за те, що Ви не виконуєте все досконало.
  • Отримуйте духовну підтримку. Візьміть до уваги відвідування церков, синагог, монастирів, мечетей, або розмовляйте з священиками для отримання ресурсу і сил в догляді за хворим.
  • Не відмовляйтеся від власних потреб. Задовільний психічний і фізичний стан є важливим для піклувальника. Щоб піклуватися про інших, Ви повинні потурбуватися про себе. Звертайте увагу на свою дієту, відпочинок і потребу у фізичних вправах.

Вам необхідно відпочивати

Відпочинок є життєво необхідною потребою для піклувальника. Завдяки відпочинку, у Вас буде ресурс для надання допомоги і підтримки пацієнту через зовнішні контакти і стимуляцію.

Поради щодо того, як відпочивати

  • Плануйте свій відпочинок заздалегідь. Якщо Ви хочете взяти відпустку на тиждень, не розраховуйте все організувати в останній день. Обговорюйте свої плани з пацієнтом в деталях, перш ніж кудись поїдете. Пацієнт може глибоко разчаруватися, раптово дізнавшись про зміну звичного йому розпорядку дня.
  • Якщо Ви плануєте більш тривалу подорож, підшукайте тимчасові послуги медсестри. Денні програми догляду за дорослими розробляються для допомоги пацієнтам і можуть забезпечувати соціальну підтримку та догляд на декілька годин на день. Поцікавтеся у соціального працівника або у членів реабілітаційної команди, де можна знайти допомогу.
  • Не бійтеся просити допомогу у сусідів і друзів, коли Ви потребуєте тимчасовиго відпочинку. Пам’ятайте, що вони, можливо, не пропонують Вам підтримку, оскільки вважають, що у Вас все під контролем.
  • Намагайтеся бути поруч під час перших візитів Вашого помічника. Помічникам потрібно знати Ваш розпорядок дня, якої допомоги Ви від них очікуєте, і як з Вами зв’язатися на випадок непередбачуваних ситуацій.
  • Не переживайте, що пацієнт впаде духом у Вашу відсутність. Насправді намагайтеся сприяти його незалежності. Перерва у Вашому догляді може “освіжити” як пацієнта, так і догляд за ним.

Приймайте участь у відновленні самооцінки пацієнта після інсульту

Особи, що доглядають за пацієнтами, котрі перенесли інсульт, можуть сприяти відновленню їх самооцінки наступними шляхами:

  • Підкреслюйте шляхи та засоби реабілітації, якими вони можуть повернути собінезалежність.
  • Прислухайтеся до пацієнтів. Говоріть з ними, а не про них. Повідомляйте їм проподії в сім’ї, приймайте їхні поради.
  • Проявляйте свою прихильність, розуміння і повагу.
  • Приєднайтеся до групи підтримки для людей, котрі пережили інсульт. Це допоможе Вам і пацієнту ділитися своїми почуттями злості, суму і розчаруванняз іншими, які знають точно, через що Ви проходите.
  • Не порівнюйте постійно те, яким життя було до інсульту, з тим, яким воно стало після нього. Фокусуйте увагу на теперішньому і на позитиві. Сприяйте тому, щоб пацієнт отримував задоволення від того, що в нього виходить робити, аніж розчаровувався у тому, чого він не може.